Lexus LS 1
Lexus LS 2
Lexus LS 3
Lexus LS 4
Lexus LS 5
Lexus LS 6
Lexus LS 7
Lexus LS 8
Lexus LS 9
Lexus LS 10
Lexus LS 11
Lexus LS 12
Lexus LS 13
Lexus LS 14
Lexus LS 15

Lexus LS

400 4, 0 V8 *1-Omisteinen upea keräilyauto *Museorekisterissä

1991 198 000 km Bensiini Automaatti Takaveto

15 990 € Alk. 214 €/kk

Rahoituslaskuri

Myyntikohteen hinta: 15 990

Käsiraha: 1 599

Sopimusaika: 72 kk

Viimeinen maksuerä: 3 198

Kuukausierä €/kk

Todellinen vuosikorko: %

Luottohinta yhteensä:

Hintaerittely

Toimistomaksu 99 €, rahoituksen perustaminen 299 €, korko 4.9 % sekä käsittelymaksu 12.00 €/kk sisältyvät rahoitusarvioon.

Käsiraha- ja maksuaikamääritykset ovat viitteellisiä. Rahoitus vaatii erillisen luottopäätöksen.

Ota yhteyttä
15990 99 299 4.9 12 0.1 0.2

Tiedot

Vuosimalli 1991
Mittarilukema 198 000 km
Vetotapa Takaveto
Vaihteisto Automaatti
Käyttövoima Bensiini
Rekisteritunnus CBB-695
Korimalli Sedan

Varusteet

  • Ilmastointi (Automaattinen)
  • Keskuslukitus
  • Nahkasisusta
  • Ohjaustehostin
  • Sähkökäyttöiset ikkunat
  • Sähköpeilit
  • Sähkösäätöiset istuimet
  • Luistonesto­järjestelmä
  • Erikoisvanteet
  • Huoltokirja
  • Kahdet renkaat
  • Kevytmetalli­vanteet

Lisätiedot

*Upea museoauto. *Seuraava katsastus vasta 3/2030

Varusteita mm:
-4,0 litrainen V8 -moottori
-Helmiäisväri
-Ilmajousituksen korkeussäätö
-Sähkötoiminen ohjauspyörä, automaattitoiminnolla sekä muistilla
-Automaattinnen ilmastointi
-Lohkolämmitin
-Jakopää sekä öljynvaihtohuolto 10/2025.
-Vakionopeudensäädin
-Keskuslukitus
-Nahkaverhoilu (Aitoa nahkaa)
-Sähkötoimiset lasinnostimet
-Sähkötoimiset etuistuimet
-Automaattivaihteisto ylivaihteella (Overdrive)
-ABS Jarrut
-Museoauto

Autoon on myös talvirenkaat vanteineen. Autolla ei ole juurikaan talviajoa harrastettu joten pintaa on hyvin mutta renkaat todella vanhat ja kovettuneet ja siltä osin huonokuntoiset.

Tästä sijoitukseen, harrasteeksi tai kesäkäyttöön upea yksilö jollaista ei välttämättä toista tule lähivuosina myyntiin lainkaan.

Toyota halusi 80-luvulla suunnata myös luksusautojen markkinoille ja kilpailla suoraan vakiintuneiden saksalaisten valmistajien, kuten Mercedeksen ja BMW:n, kanssa. Heidän tavoitteenaan oli luoda ylellinen, mutta samalla erittäin laadukas ja luotettava lippulaivasedan.

Massiivisella, noin miljardin dollarin kehitystyöllä Toyota loi Lexus-brändin ja sen ensimmäisen mallin, LS400:n. Sen lanseeraus vuonna 1989 mullisti luksussegmentin tarjoamalla verrattoman hiljaisuuden, kestävyyden ja vastineen rahalle, pakottaen kilpailijatkin palaamaan suunnittelupöydän ääreen. Se oli Toyotan vastaus varakkaille, jotka halusivat luotettavuutta ylenpalttisuuden rinnalla. Lopputuloksena oli Lexus LS, jonka luotettavuus etsii vertaistaan vielä tänäkin päivänä. Moninkertaisesti palkittua auto on luotettavuuden lisäksi erinomainen ajettavuudeltaan, varustelultaan sekä melutasoltaan. Tällä autolla määränpäällä ei ole merkitystä, tärkeintä on itse matka. Ennen varsinaisen tuotannon alkua Toyota rakensi peräti 450 prototyyppiä, joilla ajettiin yli 4,3 miljoonaa testikilometriä varmistaakseen auton täydellisen laadun.

Tämä kyseinen yksilö on todella harvinaisen historian omaava, täysin alkuperäiskuntoinen yksiomisteinen keräilyauto. Tässä varmasti pääoma turvassa, sillä näiden arvo ollut jo jonkin aikaa nousujohteinen.

Alkuperäiset kilometrit, uutena Suomesta ostettu. Tämä Auto on viettänyt elämänsä pääosin PK-Seudulla, lämpimässä pysäköintihallissa, joten se on pysynyt koriltaan poikkeuksellisen siistinä pohjaa myöden. Tämä on palkitseva harrasteauto ollen yleisilmeeltään ja tekniikaltaan todella ryhdikkäässä kunnossa.

    Jätä viesti

    Vaihtoauton tiedot


      Jätä soittopyyntö

      Henkilöstö

      Ville Soikkeli
      Hyötyajoneuvojen myynti

      045 1147315

      Markus Taskinen
      Henkilöautojen myynti ja osto

      045 1147314

      Mika Liinamaa
      Hyötyajoneuvojen ja henkilöautojen osto, toimitusjohtaja

      044 5863855